MASA TENİSİ

MASA TENİSİ

MASA TENİSİ

 

Birçok ülküde çocuklar ve gençlerin boş zamanlarını iyi bir şekilde değerlendiremediğini görüyoruz. Bilgisayar ve benzeri teknolojik cihazlarla boş vakitlerini değerlendiriyorlar buda ister istemez onları sıkıntı içerisine sokuyor. Ailelerde çoğu zaman bu durumdan rahatsız olup çocuklarının bir spor dalıyla ilgilenmesini istiyorlar. Birçok spor dalı arasında kararsız kalan aileler masa tenisini çözüm olarak görüyorlar. masa tenisi öğrenim çağındaki çocuklar ve gençler için en uygun spor dalları arasında yer alıyor. Diğer spor dallarında göre daha az güç harcanan bu spor dalı gençlerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ayrıca sakatlanma riski çok az olan bu spor dalı ailelerin çocuklarının sakatlanıp spor hayatın bitmesi konusundaki tereddütlerini çok aza indiriyor.

Masa tenisi sporunun dünyanın her yerinde çok yaygın olarak yapıldığı görülmektedir. Ucuz maliyeti olan spor ekipmanları bu sporun her kesime hitap etmesini sağlıyor. Birçok apartman ve site sakinlerinin binanın bodrum katlına masa tenisi masası koyduğunu görüyoruz buda anne ve babanın çocukları ile beraber spor yapmasına yardımcı oluyor. Ayrıca soğuk havalarda dışarı çıkamayıp stres atamayan gençlerimiz binalarında masa tenisi oynayıp stres atabiliyorlar. Öğrenilmesi bakımdan en kolay spor dallarından biri olan masa tenisi bu spora yeni başlayanlar için olumlu bir etki bırakıyor. İlk oynayışlarında bile bu sporu yapabildiklerini görmek onları daha da heveslendiriyor. Ayrıca diğer spor dallarında göre çok daha az kuralı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi oyuncu oyuna başlarken topu belli bir yüksekliğe kadar atması gerekmektedir. Masa tenisi yarışmaları genellikle 3 setten oluşmaktadır ve bir sette 21 sayı alan o seti kazanır. Sayılardan sonra oyun tekrar servisle başlar ve 5 sayıda bir servis el değiştirir. Top servis kullanılan tarafın sahasına bir kez sekip ondan sonra rakibin sahasına geçmek zorundadır. Ayrıca masa tenisi iki kişiyle oynandığı gibi dört kişiyle de oynanabilir. Bütün kurallar dört kişiyle oynanırken de aynıdır bu kurallara ek olarak çiftler sırayla topa vurmak zorundadır sırası gelmeden topa vuran kişi sayı kaybetmiş olur. Masa tenisinde vuruş teknikleri çok önemlidir. Bu vuruş teknikleri forehand, backhand, block ve kesmedir.

Masa tenisi yaygın olarak Asya ülkelerinde görülür. Çin masa tenisinin en çok ilgi gördüğü ülke sayılabilir. Ülkemizde de masa tenisinin yaygın olarak oynandığını görüyoruz. Lisanslı masa tenisi sporcusu miktarı gözümüze çarpıyor bu da olimpiyatlar ülkemizi temsil edecek genç nesillerin habercisi olarak gözüküyor.

MARMARA SPOR AKADEMİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Haydarpaşa Meslek Lisesi Spor Salonu Tıbbiye Caddesi no:27
Üsküdar / İSTANBUL

Adres:

Esatpasa, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Hakan ARSLAN:

0530 465 54 64

İrfan KARA:

0535 552 32 73

Binnur GÜLDALI:

0553 226 81 94

Mustafa BAŞ:

0555 293 32 81

E-MAIL: