JİMNASTİK

JİMNASTİK

JİMNASTİK

 

Günümüzde birçok çocuk büyümesinde, kas gelişiminde sıkıntılar olduğu görülmektedir. Çocukların kas ve kemik gelişiminde yedikleri besinler ve spora olan bağlılıkları da oldukça etkilidir. Obezite ufak yaştan itibaren çocukların korkuluğu rüyası olmuştur. Obezitenin başlıca nedenlerinden biride çocukların internet ya da televizyon karşısında saatlerce oturmasıdır. Ayrıca çocuklar fast food ve abur cuburun katkısı da bu konuda yadsınamaz gerçektir. O yaşta bunun farkında olmayan çocukların bu durumdan kurtulması için ailelere büyük görev düşmektedir. Çocukların kendilerine güvenmesi, spor yaparak kendilerini geliştirmesi için ailelerin çok iyi araştırmalar yapması gerekir. Aileler bu konuda uzmanlardan yardım almalıdır. Çocukların kas ve kemik gelişimini en olumlu etkileyen ve esneklik sağlayan sporların en başında Jimnastik gelmektedir.

Jimnastik sporu aletli ve aletsiz jimnastik olarak ikiye ayrılır. Aletli jimnastik de erkek sporcular için beş çeşit jimnastik aleti kullanılır. Bu aletler sırası ile barfiks, paralel bar, kulplu beygir, halka ve atlama beygiridir. Diğer taraftan kadın sporcular için üç çeşit alet bulunmaktadır. Bu aletler ise denge, atlama beygiri ve asimetrik bardır. Aletsiz jimnastikte ise 144 metrekarelik plastik kaplı bir alanda sporcular gösterilerini yaparlar. Bu tür gösterilerde genellikle yer hareketleri ve denge hareketleri çoğunluktadır. Sporcuların yaptıkları hareketler arasında bir uyum olmalıdır eğer hareketleri birbirine bağlarken kesinti olursa bu sporcular için gösteri sırasında puan kaybına yol açar. Ayrıca kadın jimnastikçilerde aletsiz jimnastik gösterilerinde zaman zaman müzik kullanılır. Müzik eşliğinde yapılan hareketlerde jimnastikte dans özelliklerini göstermektedir. Bu iki jimnastik çeşidi dışında bunlara sonradan eklenmiş olan bir tür daha vardır. Bu türün adı ritmik jimnastiktir. Ritmik jimnastik müzik ile jimnastiğin birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkmış bir türdür. Ritmik jimnastikte sporcular tarafından ip, çember, top, lobut ve kurdele gibi aletler kullanılmaktadır. Her sporcu gösteri sırasında bir alet kullanmak zorundadır. Ritmik jimnastikte sporcuların yapması gereken zorunlu hareketler yoktur. Sporcular kendilerini müziğe bırakarak kendi jest ve mimikleriyle gösterilerini yaparlar. Ama gösterilerinin jüri tarafından değerlendirilmesi için en az 2 zor hareket yapmaları gerekmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber dünyada bilgiler artık daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Geçmişe bakıldığında diğer sporlara nazaran badmintonun dünyada eski olduğu söylenemez. İlk kez 1972 yılında Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine çıkmıştır. Dünyada futbol ve basketbola göre fazla oynanmadığından dolayı bu spor dalında profesyonel bir başarı elde etmek ve uluslar arası arenada boy göstermek daha kolaydır. Bu alanda fazla rakip olmadığından dolayı istediğiniz başarıları ve hedeflerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz

Jimnastik sporu ülkemizde yapılan sporlar arasında en köklü geçmişi olan bir spor dalıdır. Çağdaş anlamda ilk çalışmalar Galatasaray Lisesi tarafından başlatılmıştır. Fakat bu köklü geçmişe rağmen uluslar arası platformlarda ülkemizin pek de başarılı olduğu söylenemez. Bunun sebebi ise insanların bu spora fazla ilgi duymamasıdır. Oysa çocuklarımızı daha çok bu sporlara alıştırdığımız takdirde ülkemizden profesyonel pek çok jimnastikçi çıkarabiliriz. Bu şekilde uluslar arası platformlarda da başarı elde edebiliriz.

MARMARA SPOR AKADEMİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Haydarpaşa Meslek Lisesi Spor Salonu Tıbbiye Caddesi no:27
Üsküdar / İSTANBUL

Adres:

Esatpasa, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Hakan ARSLAN:

0530 465 54 64

İrfan KARA:

0535 552 32 73

Binnur GÜLDALI:

0553 226 81 94

Mustafa BAŞ:

0555 293 32 81

E-MAIL: