FUTBOL

FUTBOL

FUTBOL

 

Modern futbol un İngiltere'den çıkarak yayılması sırasında Osmanlı İmparatorluğunun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler futbolu ülkemize sokan kişiler olmuşlardır. İstanbul, İzmir, Selanik futbolun oynandığı ilk 3 şehir olmuştur. Buralarda İngilizler futbol oynarken Rumlar da onlara katılmışlar ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarında ilk futbol maçının 1875'te Selanik'te oynandığı bilinmektedir. 1877 yılında ise İzmir'in Bornova çayırlarında futbol maçları yapılmıştır. Ancak, bu sıralarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için. Türklerin futbol oynamaları için biraz daha süre geçmesi gerekmiştir. İzmir'de ilk futbol kulübü 1984 yılında İngilizler tarafından kurulmuş ve adı "Football Club Smyrna" olmuştur. İstanbul'da futbol oynanmaya başlanması ise ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda'da olmuştur. İzmir'den İstanbul'a göçen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Buradaki Rumlarda futbola merak sarmışlardır ve futbol İstanbul'da çok büyük bir hızla yayılmıştır.

Geçmiş yıllarda ve günümüzde en çok oynanılan, seyredilen ve sevilen spor futboldur. Futbol yıllardır gündemi çok fazla etkilemektedir. Bir derbi, dünya kupası, şampiyonlar ligi maçı ya da euro lig maçları oynanacağı zaman, şehirleri ve insanları tamamen esaret altına almaktadır. İnsanlar akın akın bir takımın peşinden binlerce kilometre uzaklara onları desteklemek için gitmektedir. Taraftarlar çoğu zaman yağmur çamur demeden takımlarını desteklemek için tribünleri doldururlar. Bu kadar sevgi de futbolu endüstriyel bir sektör haline dönüştürmüştür. Transfer sezonunda milyonlarca Eurolar harcanmaktadır. Bu kadar paranın harcanması her zaman tartışma konusu olmuştur. Futbol bir spor olmanın yanında aynı zamanda bir şölen ve bir karnaval havası oluşturur. İnsanların futbolu sevmesinin başlıca sebebi de budur. Futbolun bu kadar güzelliklerinin yanında bazen de kötü şeyler de yaşanmaktadır. Bu kötü olayların faturası çoğu zaman hakemlere çıkar. Genellikle insanlar, oyuncular, teknik adamlar, yöneticiler hakemi suçlu bulurlar.

Hakem hatalarını en aza indirmek için futbola yenilikler getirilmiştir. Son zamanlarda ülkemizde de hayata geçen hakem sayısının artması. Eski yıllar da orta hakem, iki yan hakem ve 4.hakem olmak üzere 4 hakem görev yapıyordu. Orta hakem maçı yönetir, yan hakemler ofsaydın belirlenmesini ve orta hakeme yardımcı olmakla görevlilerdi fakat yan ve orta hakemlerin ceza sahasına ve kale çizgisine olan konumunun uzak olması ve verilen yanlış kararlar yüzünden alınan kararla müsabakalara iki hakem daha eklenmiştir. Bu iki hakem ceza sahasında görevlidir. Topun kale çizgisini geçip geçmediğini, hata ya da penaltı kararırının verilmesinde hakeme yardımcı olmaktadır. Yapılan bu yeniliklere rağmen topun çizgiyi geçip geçmediği konusunda çok yanlış kararlar verilmiştir. Çünkü topun çok hızlı bir şekilde kaleye gelip çıkmasından dolayı insanlar genellikle bu durumu yakalayamamışlardır. Bu durum dünya kupalarında, şampiyonlar ligi finallerinde çok fazlasıyla yaşanmış ve hayati derecede yanlış kararlar verilmiştir. Bununda yeterli olmadığını gören yöneticiler yeni bir uygulamaya geçecekler. Bu yolla hatanın en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır.

Yapılacak en son yeniliklerden birisi de futbol topuna yerleştirilen bir yonga sayesinde topun çizginin tamamının geçip geçmemesi. Elektronik olması ve kararın insan tarafından verilmemesi hata payını oldukça düşüreceği düşünülmektedir. Futbolun içine teknolojinin girmesi ve makineleşmesi çoğu uzman tarafından futbol zevkini düşüreceği tahmin edilmektedir. Bu uzmanlara göre futbolu güzel yapanın insan olmasıdır. Öte yandan verilen yanlış kararlar yüzünden hakkı yenen insanları korumak amacıyla yapıldığından kabul görülebilir olduğunu da söylemektedirler.

MARMARA SPOR AKADEMİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Haydarpaşa Meslek Lisesi Spor Salonu Tıbbiye Caddesi no:27
Üsküdar / İSTANBUL

Adres:

Esatpasa, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Hakan ARSLAN:

0530 465 54 64

İrfan KARA:

0535 552 32 73

Binnur GÜLDALI:

0553 226 81 94

Mustafa BAŞ:

0555 293 32 81

E-MAIL: