BASKETBOL

BASKETBOL

BASKETBOL

 

Günümüzün en çok oynanan ve izlenen sporlarından biri olan basketbol, temel olarak pota adı verilen bir çemberden basketbol topunu geçirmeyi amaçlayan spor dalıdır.5kişiyle oynanan bu oyunda pota yüksekliği 3,05 m dir. Basketbolun tarihi 1891 yılına dayanır. Oyunu oynayan ilk kişi olan James Naismith’ in oyunu Mayas kabilesinden esinlenerek bulduğu düşünülmektedir. Bir beden eğitimi öğretmeni olan James, oyunu ilk yaptığında topu sepetten geçirmeyi amaçladığı için oyuna basket(sepet) ball adını vermiştir. Oyun 1935 yılında Avrupa Basketbol Şampiyonasının başlamasıyla bugünkü popüler durumuna gelmiştir.

Basketbol kapalı ve açık alanlarda oynanabilen bir spordur. Sert bir zemin üzerinde oynanması gerekir. Alan ölçüleri değişmekle beraber ideal ölçüleri 28 m x 15 m’dir. Alan içerinde iki tane pota bulunur ve yükseklikleri 3,05’tir. Pota 45 cm çaplı demir bir halkadan ve fileden oluşur. Basketbol topu yaklaşık750–800 gram ağırlığındadır.

Basketbol 5 kişiyle oynanan bir takım oyunudur. Oyun orta çizgiden hava atışıyla başlar.10’ar dakikalık 4’er periyotlarla oynanır. Beraberlik durumlarında uzatmalar yapılır. Her sayı atışından sonra hakem düdük çalar ve oyunu durdurur. Basketbol oyuncuları top sürme, şut atma ve pas atma gibi yöntemlerle topu takım arkadaşları aracılığıyla potadan geçirmeye çalışır.

Oyunu 3 hakem yönetir. Hakemlerden biri başhakem iken diğer ikisi yardımcı hakem görevini üstlenir. Oyuncular iki durumda hakemce cezalandırılır: Bireysel kural ihlalleri ve faul yapılan durumlar. Basketbol kuralları dışında yapılan hatalı yürüme gibi durumlarda kural ihlali olur ve top karşı tarafa geçer. Fauller ise oyuncuların itme ve vurma gibi davranışlarını içerir. Hakem yapılan faulün tipi ve derecesine göre karar vererek basketbolun akışını sağlar.Genel olarak bir basketbol oyunu sırasında sahada 5,kenarda ise 7 kişi vardır. Oyunda sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Bir oyuncu 4 faul yaptığı takdirde o maç için oyun dışı sayılır ve oyuna giremez. Basketboldaki en temel kurallardan biri de oyun sırasında oyuncunun topu elinde tutması halinde topu bir daha sürememesidir, Böyle bir durumda topu pas veya şutla atmalıdır.

Basketbol bu kurallar dâhilinde oynanan bir takım oyunudur. Bireysel fiziki yeterliliğin yanı sıea takım dayanışması gerektirir. Oyun takım elemanlarının koordine bir şekildeki spor faaliyetlerinin sonucunda kazanılır. Basketbol tüm bu özellikleriyle en popüler sporlardan biri olma özelliğine sahip bir takım sporu branşıdır.Bir takım oyunu olarak oynanan spor tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Basketbol özellikle ABD ülkesinde büyük popülerliğe ulaşarak geniş bir kitleye hitap etmektedir. Sağlık açısından da büyük fayda sağlayan spor uluslar arası müsabakaları da bulunmaktadır.

Basketbol 5 kişilik iki takım ile oynanmaktadır. 28’e 15 metre sert zemin sahada oynanmaktadır. Karşılıklı fileler ve direkler bulunan sahada basket topunun fileden geçirilmesi ana kuraldır.

Genel Kuralları:

*Spor elle oynanır. Ayak ile müdahale yasaktır. Fakat topun ayağa istenmeden değmesi cezaya tabi değildir.
*Zaman kuralları sebebiyle oyun süratlenmektedir.(3 saniye kuralı, 5 saniye, 10 ve 30 saniye kuralları)
*Rakip takım oyuncusu serbest atış sahası içinde 3 sn den fazla kalması yasaklanmıştır.
* Oyuncu topu sürmeden veya pas vermeden 5 sn den fazla elinde tutması yasaklanmıştır.
*40 dakikalık sürede oynanır, 4 periyotta oynanmaktadır. Beraberlik durumunda uzatmalar bulunmaktadır.
*İki hakem bulunmaktadır
*Saha seçimi misafir takımın seçimine göre belirlenir.
*Tüm oyuncular formalarını şortlarının için sokmaları gerekir.
* Forma numaraları 4 ile 15 arasında olmalıdır.

MARMARA SPOR AKADEMİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Haydarpaşa Meslek Lisesi Spor Salonu Tıbbiye Caddesi no:27
Üsküdar / İSTANBUL

Adres:

Esatpasa, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Hakan ARSLAN:

0530 465 54 64

İrfan KARA:

0535 552 32 73

Binnur GÜLDALI:

0553 226 81 94

Mustafa BAŞ:

0555 293 32 81

E-MAIL: