BADMINTON

BADMINTON

BADMINTON

 

Günümüzde spor artık gereksiz bir uğraş olmaktan çıkarak bir ihtiyaç ve gereklilik haline geldi. İnsanlar sporu zorunluluktan değil zevk ve sağlık için yapmaya başladı. Spor insan sağlığına çok büyük yararlar sağlar. İnsanı sadece bedensel olarak değil zihinsel olarak da geliştirmektedir. Spor her yaştaki insanın yapması gereken bir aktivitedir. Genç insanlar sporcu olmak, zamanı değerlendirmek ve güzel bir vücuda sahip olmak için spora eğilim gösterirler. Orta ve yaşlı insanlarda hayatın monotonluğundan kurtulmak, şehrin ve işin verdiği stresten kurtulmak için sporu tercih ederler. Günümüzde insanlar tatil yaparken bile aktif dinlenmeyi tercih eder hale geldiler. Biraz araştırma yapıldığında yediden yetmişe herkesin yapabileceği bir spor olan Badminton göze çarpmaktadır. Bunun başlıca nedeni ise fiziksel bir müdahale maruz kalmadığınızdan ve topunun oldukça zararsız olmasından dolayı sakatlanma olasılığı oldukça düşüktür.

Bu spor dalından herkes faydalanabilir ve zevk alabilir. Spor dallarına bakıldığında, sporun bireysel ve takım olarak yapıldığı görülür. Badminton ise hem takım olarak hem de bireysel olarak yapılabilir. Bu spor Çinden dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Birçok yönden tenis sporuna benzemektedir. Teniste de olduğu gibi bu spor dalında da top, raket, file kullanılmaktadır. Raket kullanılarak, çizgilerle belirlenmiş alanda oynanır. Topu ise tenis topundan farklıdır. Bu top tüylü ve esnektir. Raketle vurulduğu zaman bir tenis topunun yaptığı hareketi yapmaz. Tenis topu bilindiği üzere hızlı bir şekilde rakip alana gider. Badminton da özellikle kol ve bacak kasları kullanılır. Bu sayede kol ve bacak kasları oldukça gelişir. Kapalı bir alanda ya da açık alanda bu sporu rahatlıkla yapabilirsiniz. Pikniğe ya da bir parka gidildiğinde rahatlıkla bir alanda yapılabilir. Diğer sporlar gibi zorunluluğu olan çok aparatı yoktur. Sadece raket ve top kullanarak ailecek ya da arkadaşlarınızla hoş ve sağlıklı zaman geçirebilirsiniz. Diğer yandan yapılması çok pahalı bir spor değildir. Bu özelliğiyle de her kesim insana hitap ederek daha da yaygın hale gelmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber dünyada bilgiler artık daha hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Geçmişe bakıldığında diğer sporlara nazaran badmintonun dünyada eski olduğu söylenemez. İlk kez 1972 yılında Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine çıkmıştır. Dünyada futbol ve basketbola göre fazla oynanmadığından dolayı bu spor dalında profesyonel bir başarı elde etmek ve uluslar arası arenada boy göstermek daha kolaydır. Bu alanda fazla rakip olmadığından dolayı istediğiniz başarıları ve hedeflerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz

MARMARA SPOR AKADEMİSİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Haydarpaşa Meslek Lisesi Spor Salonu Tıbbiye Caddesi no:27
Üsküdar / İSTANBUL

Adres:

Esatpasa, Mareşal Fevzi Çakmak Cd. 47 A, 34704 Ataşehir/İstanbul

Hakan ARSLAN:

0530 465 54 64

İrfan KARA:

0535 552 32 73

Binnur GÜLDALI:

0553 226 81 94

Mustafa BAŞ:

0555 293 32 81

E-MAIL: